Skip to main content
HomeHome
Mobile menu expand icon
  • Mama worden
    • Alle artikelen
    • Zwanger worden
    • Ovulatietest
    • Zwanger!
    • Babynamen
    • Zwangerschap week per week
    • Mama Baas app
    • Bevallen
  • Baby
    • Alle artikelen
    • Eten
    • Slapen
    • Gezondheid
    • Spelen
    • Opvang
  • Peuter
    • Alle artikelen
    • Eten
    • Slapen
    • Gezondheid
    • Spelen
    • Opvoeding
    • Opvang
    • Eropuit
  • Kleuter
    • Alle artikelen
    • Eten
    • Slapen
    • Gezondheid
    • Spelen
    • Opvoeding
    • Opvang
    • School
    • Eropuit
  • Kids
    • Alle artikelen
    • Eten
    • Slapen
    • Gezondheid
    • Spelen
    • Opvoeding
    • Opvang
    • School
    • Eropuit
  • Tieners in huis
    • Alle artikelen
  • Momlife
    • Alle artikelen
    • Sex & Relaties
    • Werk
    • Was & Plas
    • Body & Mind
    • Recepten
    • Eropuit
    • Dadlife
  • Mama Baas Plus
  • Podcast
  • Vruchtbare dagen berekenen
  • Babynamen
  • Mama Baas app
  • Webshop
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter

Search

peuter drinkt flesje melk in de zetel
Peuter
Eten

Goed voor elk? (groei)melk in 5 feiten en fabels

23/01/2023
6130fi.jpg
Door Expert Bambix

Melk is de constante in de voeding van je kindje tijdens de eerste jaren. Moedermelk, flesvoeding, koe- of plantaardige melk … van zuigeling tot krasse peuter en levendige kleuter: ze passeren allemaal de revue en het buikje. Maar er doen ook heel wat misvattingen rond melk en groeimelk de ronde. Tijd om het een en het ander uit te klaren.

1. Peuters mogen om het even welke melk drinken – FABEL

Voor baby’s is en blijft borstvoeding wereldwijd het nummer 1 advies. De algemene raad is om enkel borstvoeding te geven in de eerste 6 maanden. Maar als borstvoeding om een of andere reden niet (meer) mogelijk is, is flesvoeding een uitstekend alternatief. Daarvoor geef je startvoeding vanaf de geboorte tot 6 maanden, en opvolgmelk vanaf 6 tot 12 maanden (in combinatie met vaste voeding).

Maar vanaf de leeftijd van 12 maanden kan je kindje ook overgaan naar andere melk.

Wat kan als aanvulling op een gezonde en evenwichtige voeding?

  • Groeimelk. Bevat minder eiwitten dan gewone melk en is verrijkt met vitamines (zoals vitamine D, wat je kindje nodig heeft voor de normale werking van het immuunsysteem) en mineralen (zoals ijzer, voor de cognitieve ontwikkeling). Want bij een peuter is het niet altijd even evident om hem voldoende eiwitten, essentiële vetzuren en vitamines te laten opnemen. Kies wel voor een groeimelk zonder toegevoegde suikers of aroma’s, zoals Bambix.

De meest gestelde vragen over groeimelk beantwoord.

  • Ook volle melk(producten), zoals volle koemelk of geitenmelk, kan je geven tot de leeftijd van 3 jaar.

Maar als je kiest voor volle melk, geef dan wel extra vitamine D aan je kindje.

Wat kan niet onder de leeftijd van 3 jaar?

• Halfvolle of magere koemelk

• Paardenmelk

Die bevatten namelijk te weinig vetten. Eens je kindje 3 jaar is, is halfvolle melk wel voldoende.

2. Er bestaan goede plantaardige alternatieven voor groeimelk voor peuters – FEIT

Voor kinderen vanaf 12 maanden vind je ook plantaardige groeidrinks op basis van soja, rijst of haver. Die groeidrinks zijn aangepast aan de voedingsnoden van peuters vanaf 1 jaar en verrijkt met vitamines en mineralen. Zo leveren ze de nodige voedingsstoffen aan als vervanging van melk.

Kies je voor een gewone plantaardige drink, gebruik dan gewone sojadrink. Soja is namelijk een hoogwaardig plantaardig eiwit. Ook hier kies je voor een natuurversie en geen gezoete variant. Voor een baby (onder 12 maanden) zijn (calciumverrijkte) sojadranken niet voldoende aangepast aan de voedingsbehoeften. Start- en opvolgvoedingen op basis van soja zijn momenteel niet te verkrijgen op de Belgische markt.

Plantaardige dranken op basis van noten of granen behoren tot de groep 'noten en zaden' en niet tot de groep 'melkproducten'. We hebben het dan over notendranken, haverdranken, hazelnootdranken, amandeldranken… Deze plantaardige melken mag je op geen enkele leeftijd geven als een volwaardige manier vervanger voor melk. Als een tussendoortje kan het wel.

Sommige van deze plantaardige dranken zijn wel verrijkt met calcium en vitamine B12, maar ze bevatten of te weinig eiwitten en/of hebben een te lage eiwitkwaliteit. En ze zijn vaak gesuikerd.

3. Kindjes hebben geen extra vitamines nodig als ze 500ml groeimelk drinken per dag – FEIT

Met een evenwichtige en gezonde voeding krijgt je peuter normaal alles binnen wat nodig is. Maar … we weten allemaal dat het niet altijd even eenvoudig is om voldoende vitamines en mineralen te geven. Dat heeft niets te maken met niet willen of geen goede ouder zijn, dat is nu eenmaal de realiteit op bepaalde dagen.

Bijvoorbeeld als je kindje een moeilijke eetperiode doormaakt – klinkt bekend? En op bepaalde momenten heeft zo’n kleintje weleens meer nood dan anders aan extra vitamines. Een goede groeimelk is verrijkt met mineralen, vitamines en bevat gezonde vetzuren en is dus een goede aanvulling op een evenwichtige en gezonde voeding. Je kan groeimelk als aanvulling geven tot vier jaar.

4. Groeimelk geven betekent extra suiker geven – FABEL

Het tegendeel is waar. Je kan je kindje perfect groeimelk geven die niet gezoet is en geen toegevoegde smaak bevat. Dat staat altijd duidelijk aangegeven op de verpakking.

Zo krijgt je kind niet alleen geen onnodige suikers binnen, het verleert bovendien niet de originele melksmaak.

5. Hoeveel melk je geeft, maakt niet uit – FABEL

Toch wel! De aanbevolen hoeveelheid melk voor peuters en kleuters is 2 tot 3 bekertjes (350 tot 500 ml) melk per dag. Dat hebben ze nodig voor een evenwichtig en gevarieerd eetpatroon.

 

* Deze blog is tot stand gekomen in samenwerking met onze partner Bambix. Meer info over ons advertentiebeleid vind je hier.

  • melk
  • Groeimelk
  • feiten over melk
  • Bambix
Parentia Vraag je startbedrag aan
https://www.parentia.be/nl-VL/startbedrag-kraamgeld?utm_source=mamabaas&utm_med…

Onze mama's & papa's

Onze mama's en papa's
https://www.mamabaas.be/onze-mamas-papas

Onze experts

Onze experts
https://www.mamabaas.be/onze-experts

Lees meer

Zijn wij nu echt de enige met een onmogelijke 2,5 jarige?
Mijn baby is ineens een flinke peuter geworden
Help, mijn dochter is een papa’s kindje!

Bestsellers

Het grote boek van alle emoties

Het grote boek van alle emoties

€ 24.99
https://www.lannoo.be/nl/het-grote-boek-van-alle-emoties?utm_source=mamabaas&ut…
Moederziel

Moederziel maar nooit alleen

€ 24.99
https://www.lannoo.be/nl/moederziel-maar-nooit-alleen?utm_source=mamabaas&utm_m…
Cover Wat koken we vanavond

Wat koken we vanavond?

€ 24.99
https://www.lannoo.be/nl/wat-koken-we-vanavond?utm_source=mamabaas&utm_medium=r…

Meilleures ventes

HomeHome
  • Over ons
  • Contacteer ons
  • Adverteren
  • Disclaimer
  • Privacy policy
  • Cookievoorkeuren bijwerken
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
© Uitgeverij Lannoo 2025